درباره

درباره

ارسال شده توسط علی لطفی

علی لطفی

وقتی کامپیوتر به بخشی جدانشدنی زندگیم تبدیل شد، بیست‌ونه ساله بودم، سال‌های قبل از آن با علاقه به هنرهای تجسمی که از چیدمان تا نگارگری ادامه داشت، سپری شد. متأسفانه یا خوشبختانه هنر تبدیل به کسب‌وکار نشد، اما پس‌زمینه‌ی آن همچنان از لابه‌لای افکار فعلی‌ام سرک می‌کشد.  وقتی فهمیدم محتوا چیست و به چه‌کاری می‌آید که هشت سال بود، مشغول تدوین محتوا بودم. چیزهایی می‌ساختم ترکیب شده از گرافیک، متن، فیلم، صدا و کدهایی که کامپیوتر آن را اجرا می‌کرد. مردم به آن نرم‌افزار مولتی‌مدیا یا سی‌دی کاتالوگ می‌گفتند، بعدها دی‌وی‌دی کاتالوگ ‌و همین‌طور کاتالوگ دیجیتال هم گفتند، و با این که ده‌ها نمونه از آن را ساختم هیچگاه تفاوتش را نفهمیدم و هنوز هم نمی‌‌دانم.

آن زمان کسی نمی‌دانست آزادکاری چیست و به چه کسی فریلنسر می‌گویند و چون خیلی زشت بود، من هم به کسی نمی‌گفتم محل کارم خانه خودمان است. موفقیت‌بازی مد روز بود و هر کس آنتونی رابینر را می‌شناخت برای خودش استاد محسوب می‌شد، آن زمان نمی‌دانستم کارآفرینی چیست و به چه درد می‌خورد، (هر چند الان هم نمی‌دانم) از همین‌رو مرید واعظان موفقیت شده بودم. بعدا تصمیم گرفتم به دانشگاه برم و گرافیک بخوانم. این آخرین تصمیمی بود که هنوز به خاطرش خودم را نکوهش می‌کنم، چون نه جایی که می‌رفتم شبیه دانشگاه بود، نه چیزی که می‌خواندم گرافیک بود، شباهتی هم به دانشجو نداشتم و اصلا نمی‌دانم چرا می‌رفتم!

وقتی سی‌دی‌کاتالوگ‌ها فراموش شدند و دلفی و فلش و دایرکتور شد بخشی از خاطرات دیجتیال، به طراحی وب، گرافیک و چاپ، ناخنک‌های زیادی زدم که ماحصل آن پروژه‌‌های متعدد و بخشی از رزومه‌ای شد که خوشبختانه دیگر کسی آن را از من نمی‌خواهد و اگر هم بخواهد شاید بگویم ندارم. موفقیت‌بازی از مد افتاد و جای آن را کارآفرینی و بازاریابی و بازی‌های جدیدتری گرفت. این‌بار به دور از خام‌اندیشی‌های قبل که باعث شود عکس استیوجابز فقید را در یک چرخ اقبال جدید بچسبانم، یک رویداد کافی بود که نقطه شروع سایت محتوا محور  نت‌استارت باشد، خیلی زود محتوا بخش مهمی از کار و زندگی‌ام شد و این‌بار کتابها و آدمها و آموختن تجربه‌های واقعیِ کسب‌وکار، جایگزین  جملات تأکیدی و تلقین و رازهای نخ‌نما شده موفقیت شد.

در نت‌استارت در مورد کسب‌وکار می‌نویسم و در آستانه سومین سال این نوشتن، می‌خواهم اینجا تجربه متفاوت‌تری از نوشتن، بدون چارچوبِ موضوعی و دسته‌بندی‌های مرزگونه را تجربه کنم. اینجا در مورد خودم می‌نویسم و این را بیشتر از همه‌جا و همه‌ی چیزهایی که قبلا ساخته‌ام و کارهایی که کرده‌ام دوست دارم. حتا بیشتر از چیزهایی که می‌شود نامش را تجربه، سابقه یا نمونه‌کار گذاشت، فارغ از دنبال کننده و سئو و رتبه، به دنبال آرام شدن و بهترشدن و بهترکردن تجربه‌هایم هستم تا هر چه که می‌نویسم باعث خجالت‌زده کردن نوشته‌ها و تجربه‌های قبلی‌ خودم شود.

  • آبان ۲, ۱۳۹۵

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت