رپرتاژ آگهی چیست و به چه کار می‌آید؟

علی اصغر لطفـی داستان تبلیغات رپرتاژ آگهی چیست و به چه کار می‌آید؟
رپرتاژ آگهی چیست

داستان تبلیغات

رپرتاژ آگهی چیست و به چه کار می‌آید؟

ارسال شده توسط علی لطفی

 بزرگوار فرهیخته‌ای که اولین‌بار واژه‌ی Advertorial را با کج‌سلیقه‌گی تمام به «رپرتاژ آگهی» ترجمه کرد نمی‌دانست با این افاده‌خواهی و کلاس بستن به واژه‌ای با معادل دقیق فارسی ، چه زحمتی برای اهالی تبلیغ و تجارت فراهم می‌کند. در نتیجه هر علاقه‌مند و نیازمندِ به مقوله تبلیغات درقدم اول در گوگل جستو می‌کند: «رپرتاژ آگهی چیست؟» و مثل همیشه هم گوگل نه بهترین، بلکه کلیک‌خورترین را پیش روی او می‌گذارد. رپرتاژ‌آگهی همان «گزارش آگهی» است. یعنی گزارشی که در آن آگهی هم هست.

با این  توصیف اگر معنی دقیق و لغوی «گزارش» و «آگهی» را ندانید، درخواهید یافت که در این نوع آگهی، قبل از معرفی خدمات یا محصول، باید مخاطب را با زمینه فعالیت یا بستر مورد بحث آشنا کرد و اطلاعاتی فراتر از محصول یا خدمات ارائه داد. «گزارش» محتوای مستند شده‌ای است که مبنای تحقیق، پژوهش یا منبع آماری قابل دفاع دارد و «آگهی» نیز ابزاری است برای آگاه کردن و اطلاع دادن. ترکیب این دو می‌شود گزارش آگهی یا رپرتاژآگهی.

پس گزارش آگهی (همان رپرتاژ آگهی) نوعی محتوای ظاهرا بی‌طرفانه است که با هدف بازاریابی تولید شده و حاوی اطلاعات گزارش گونه‌ای است فراتر از محصول یا خدماتی است که قصد معرفی آن را داریم. یک رپرتاژآگهی می‌تواند قالب متنی، صوتی یا ویدئویی داشته باشد و متناسب با ظرفیت رسانه یا نوع مخاطب تولید و انتشار یابد.

گاهی رپرتاژآگهی‌ها چنان هوشمندانه تدوین و تولید می‌شوند که مخاطب کمتر احساس می‌کند در معرض تبلیغ قرار دارد، به همین دلیل – وجود محتوای گزارشی یا اطلاعات کاربردی – رپرتاژآگهی‌ها ضریب اطمینان بسیار بالاتری نسبت به انواع دیگر تبلیغات دارند. اولین و قدیمی‌ترین نوع رپرتاژآگهی در روزنامه‌های چاپی منتشر می‌شد و نسل بعد از آن یعنی رسانه‌های اینترنتی پیوسته این راه را ادامه می‌دهند. با وجود تنوع و گسترش رسانه‌های دیجیتال همچنان رپرتاژآگهی‌هایِ متنی از پرطرفدارترین و تاثیرگذارترینِ انواع آگهی به شمار می‌روند.

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت