خطای قالبی، بلای خانمان‌سوز این روزهای کارآفرینی

علی اصغر لطفـی داستانهای کارآفرینی خطای قالبی، بلای خانمان‌سوز این روزهای کارآفرینی

داستانهای کارآفرینی

خطای قالبی، بلای خانمان‌سوز این روزهای کارآفرینی

ارسال شده توسط علی لطفی

سربازی که در میدان جنگ کشته می شود در هر شرایطی قهرمان است! حتا اگر علت مرگ او سهل‌انگاری، بی‌نظمی، حماقت خودش یا فرماندهش باشد. عجیب‌تر که در اکثر مرگ‌های سهل‌انگارانه و حماقت‌گونه‌ای که برای این دست سربازان اتفاق می‌افتد، خواسته یا ناخواسته ظاهرسازی عجیبی توسط سایرین صورت می‌گیرد تا اصل واقعیت دیده نشود، کما این که من تاکنون در هیچ کتاب و فیلم و مصاحبه‌ای ندیده‌ام کهنه‌سربازی بگوید همرزمش در اثر حماقت یا سهل‌انگاری خود یا دیگران جان باخته است، این واقعیت را می‌توان نوعی خطای کلیشه‌ای stereotype یا استروتایپ نامید.

چرا در آموزه‌ها و رویدادهای کارآفرینی «شکست خوردن» نوعی افتخار، سبک پیشرفت و آزمون تحمل و پشتکاری بیان می‌شود؟ گاهی فکر می‌کنم برخی از این استاتید امروزی ادامه همان واعظان موفقیت هستند که ده سال ییش قرار بود دنیا را به جای بهتری برای خودشان و دیگران تبدیل کنند و البته شاید فقط برای خودشان این‌طور رقم خورده باشد. شکست خوردن پیش‌نیاز و مقدمه‌ساز موفقیت در کارآفرینی نیست.. که اگر غیر از این بود، نیازی نبود در بیش از یکصد دانشگاه مطرح جهان، کارآفرینی به عنوان یک علم تخصصی تدریس شود.

استروتایپ stereotype یا خطای قالبی، کلیشه‌ای نوعی طبقه‌بندی از پیش تعیین شده ذهنی است که باعث می‌شود قضاوتی سطحی و البته محکم نسبت به یک گروه یا موضوع پیدا کنیم. مثلا می‌گویند شکست پیش‌نیاز و لازمه موفقیت است! اکثر خانم‌‌های راننده‌های خوبی نیستند! همه محصولات مرسدس‌بنر بی نقص و عالی‌است و یا همه تولیدات چین بی کیفیت و ضعیف است و.. اینها همه از انواع خطاهای استروتایپ یا تفکر قالبی کلیشه‌ای است که به کل یک موضوع یا گروه تعمیم غلط داده می‌شود و شنوده ممکن است بر همین اساس هم تصمیم بگیرد.

اکثر شکست‌های کسب و کار از نوع نوپای اینترنتی به دلیل ماهیت کارآفرینانه‌ی آن نیست، بلکه به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی، شناخت و اجراست. این شکست افتخار ندارد و دفعات شکست هم هیچ ملاکی برای موفقیت قطعی شخص یا تیم در آینده نیست. بهتر است به جای این افتخار کردن پرخطا، به این نکته فکر کنیم که فضای مثبت و هیجان‌انگیز کارآفرینی ما را چنان تحت تاثیر قرار ندهد که اشتباهات خودمان را در قالب تجربه‌های ارزشمند به دیگران ارائه کنیم.

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت