تولید محتوا

داستان‌های بی‌ربط

تلخِ خوب

ارسال شده توسط علی لطفی

کارگردان فیلم «ابد و یک روز» در زمان ساخت فیلم فقط بیست و شش سال داشت،.یکی از منتقدان نوشته بود: «سعید روستایی» آدم را می‌ترساند! این فیلمساز جوان در در اولین تجربه رسمی فیلم‌سازی‌اش ۹ سیمرغ بلورین سی‌وچهارمین جشنواره فجر را گرفت، نمی‌دانم جشنوار فیلم فجر دقیقا چند سیمرغ دارد که اولین اثر یک فیلم‌ساز تازه‌‌کار ۹ تای آن را یکجا می‌برد.

اگر عاشق فیلم‌های داستان‌محورید، نوع روایت و کیفیت ساخت فیلم به‌احتساب سن و تجربه اولین کارگردانی‌اش، پای فیلم میخکوبتان می‌کند. واژه «ترس» آن منتقد به همین خاطر است، چون کلمه دیگری نداشته تا عمق برداشت و قدرت ارائه این کارگردان جوان از یک حقیقت تلخ را نشان دهد. تکه‌ای از گفتگوی فیلم:

« .. تو خونه‌ی ما هیچی تمومی نداره، از ظرف کثیف بگیر تا نیش‌های آدم‌ها به همدیگه.. اینجا هشت ساله شبها تصمیم می‌گیرند این زندگی را عوض کنند، صبح یادشون میره، اینجا کسی عوض بشو نیست.. اینجا همه چی ادامه داره.. هر یه جمله آدمها به همدیگه یه داستان پشتش داره.. »

فیلم سال ۱۳۹۴ ساخته و اکران شده، کاش «ابد و یک روز» را در سینما دیده بودم. ممکن است تصور کنید این دقت در جزئیات و ارائه‌ی دقیق، صرفا مهارت سینمایی است. به نظرم اینطور نیست، شاید هم کارگردان خودش از نزدیک شاهد چنین معضلی بوده؛ شاید. هزاران نفر و صدها خانواده گرفتار اعتیادند، میلیون‌ها نفر هم در تماشای این گرفتاری. بعید می‌دانم بدون ارتباط نزدیک با یک موضوع ، بتوان تنها با روایت یک داستان؛ بر دیگران چنینی تاثیر شدید احساسی گذاشت.

 

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت