علی لطفی

داستان‌های بی‌ربط

عکس برقی

ارسال شده توسط علی لطفی

حدود ۲۰ سال پیش روی شیشه عکاس‌خانه‌ها می‌نوشتند «عکس برقی در کمتر از یک ساعت» آن موقع چاپ یک سری عکس پرسنلی دست‌کم دو روز طول می‌کشید، بعضی از عکاسی‌ها عکس یک ساعته تحویل می‌دادند اسمش «عکس برقی» بود. هیچ وقت نفهمیدم و نپرسیدم که چرا به این عکسها می‌گفتند برقی، فقط می‌دانم کیفیت آنها خیلی پائین‌تر از عکسهایی بود که سه روزه آماده می‌شد.

تازگی‌ها بعضی از سایت‌ها بالای مطلب خود یک عنوان کوچک اضافه کرده‌اند که زمان مطالعه را یادآوری می‌کند! مثل «زمان مطالعه این مطلب ۵ دقیقه» ناخودآگاه یا عکس برقی روی شیشه عکاسخانه‌های قدیمی افتادم با این تفاوت که عکاس‌باشی زمان تهیه عکس را از سمت خودش پیش‌بینی کرده بود نه مشتری.

همان موقع که عکس برقی وجود داشت زیاد پای منبر واعظان موفقیت و کاسبان انگیزش می‌نشستم، در آش شله‌قلمکار  آنها «تندخوانی» هم بود، می‌گفتند که زمان مطالعه هر صفحه یا بخش را از قبل تعیین کنید، بگوید این صفحه را در کمتر از ۲ دقیقه می‌خوانم و بخوانید. التبه که من به این توصیه و سایر توصیه‌های گهربار آنها هیچ‌وقت عمل نکردم.

ظاهرا قرار است کامپیوتر و اینترنت همه چیز را سریعتر کند، ساندویچ کالباس هم حداقل ۲۵ دقیقه زودتر از جوجه‌کباب آماده می‌شود، چرا باید یک نویسنده یا ناشر (شما بخوانید وبلاگ‌نویس یا ‌وب‌سایت)  نگران این باشد که یک مطلب در چه مدت زمان خوانده می‌شود؟ ممکن است بزودی این التماس معنی‌دار را پشت جلد بعضی از کتاب‌ها هم ببینم: «زمان خواندن این کتاب فقط نیم ساعت است، خواهش می‌کنم بخرید!»

 

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت