اهرام مصر

داستان‌های بی‌ربط

مصر اهرام

ارسال شده توسط علی لطفی

جزئیات و تحقیقاتی که پیرامون نحوه ساخت اهرام مصر وجود دارد به شکل عجیبی چند صد برابر بیشتر از تحقیق پیرامون فلسفه یا چرایی ساخت این سازه‌های شگفت‌انگیز در طی چند قرن گذشته است. این فرضیه که اهرام به عنوان آرامگاه، صرفا یک کارکرد آئینی داشته امروزه زیر سوال رفته، مثل خیلی چیزهای دیگر.  فلسفه‌ی بوجود آمدن هر چیز از نحوه ساخت آن اهمیت بیشتر ی دارد، با این وجود، «چگونگی ساخت» از «فلسفه ساخت» جذاب‌تر به نظر می‌رسد. «چگونگی » را می‌توان سرشار از جزئیاتی کرد «چرایی» را به راحتی پنهان کند.

تمدن مصر باستان در کنار رود نیل شکل گرفت. این رود در فصل زمستان با افزایش بارندگی با طغیان شدید حوزه آبرفت وسیعی تشکیل می‌داد، تابستان با پس رفت آب، زمین‌‌های آب گرفته خشک شده به مرتعی حاصلخیز و مناسب برای کشاورزی تبدیل می‌شد. پس با توجه با طغیان رود نیل در پائیز و زمستان بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی زیر آب رفته و عملا مردم مصر کاری برای انجام نداشتند. مصریان باستان بر خلاف مصریان امروز، کشاورزان و معماران و هنرمندان بسیار ماهری بوده‌اند.

فراعنه مصر با یک ساختاز و کار اجتماعی هدفمند جامعه مصر را در فصل زمستان و زمان طغیان نیل برای ساخت اهرام به خدمت می‌گرفتند. با افزایش حجم آب و وسعت رودخانه در زمستان، نیل به راحتی قابل کشتیرانی می‌شده و گفته می‌شود که قطعات بزرگ سنگ به کار رفته در اهرام به همین روش تهیه و حمل شده است. به این شکل مردم در زمستان علاوه بر این که ، نگرانی بابت تأمین غذا و امنیت نداشتند به کار پرجزئیات و مبهمی به اسم ساخت آرامگاه ابدی برای فرعون مشغول بودند.

فراعنه با استفاده از جزئیات بسیار پیچیده مهندسی و فنی برای ساخت اهرام، فلسفه اصلی یا چرایی ساخت اهرام مصر که جلوگیری از مهاجرت مردم در زمستان بوده است را به خوبی پنهان و مدیریت می‌کردند. این الگو علی‌رغم این که امروز در کشاورزی و اقامت تاثیر چندانی ندارد در تجارت و مدیریت همچنان به کار بسته می‌شود. سیاستمداران و مدیران زیادی امروزه با پنهان کردن فلسفه ساخت یک پروژه، اهداف موازی دیگری را دنبال می‌کنند که در نگاه اول قادر به کشف نیست.

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت