بدون قفسه

قوی سیاه و شوک آینده

داستان کتاب‌ها

بدون قفسه

ارسال شده توسط علی لطفی

کتابهایی هست که کتاب‌فروش‌ها و کتابدارها فقط می‌دانند در چه قفسه‌ای نباید گذاشته شود و البته دقیق هم نمی‌دانند جای آنها کجاست. «شوک آینده» از الوین تافلر و «قوی سیاه» از نسیم نیکلاس طالب از این دست کتابهاست که می‌تواند همزمان در قفسه‌های فلسفه، جامعه‌شناسی، اقتصاد، تاریخ و حتا روانشناسی قرار گیرد. بعید می‌دانم بتوان سه کتابخانه پیدا کرد که قفسه‌بندی واحدی برای این کتابها در نظر گرفته باشد. هر دو کتاب در لیست نخوانده‌ و ندیده‌های سال گذشته من جا دارد.

اگر تصیمیم به مطالعه آنها گرفتید ترجیحا این دو کتاب یا همه‌ی آثار این دو نویسنده را به موازات یا دنبال هم بخوانید. ممکن است در حین مطالعه دچار سردرگمی و بیشتر از  سردرگمی، یعنی چالش‌های فکری شوید، این می‌تواند خبر خوبی برای نویسنده‌ی کتاب باشد.هدف اصلی این قبیل کتابها همین است. شخصا کتابهایی که با یک بار خواندن نمی‌شود محتوای آن را درک کرد را بیشتر می‌پسندم. متن زیر بخش کوچکی از کتاب قوی سیاه است:

«من در خانه‌ام دو اتاق مطالعه دارم، یکی واقعی با کتاب‌های جالب و داده‌های ادبی و دیگری جایی که از کار کردن در آن لذت نمی‌برم، جایی که به اکراه با موضوعات ملال‌آور و بی‌روح که بسیار محدود هستند سروکار دارم..»

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

2 دیدگاه برای“بدون قفسه

  1. قوی سیاه در ایران توسط دو مترجم و انتشارات چاپ و نشر شده. یک ترجمه را آقای محمد ابراهیم محبوب انجام داده که انتشارات آریانا چاپ کرده و ترجمه دوم را خانم فرخ بافنده انجام داده که انتشارات صبح صادق آن را چاپ کرده است.
    کتاب ترجمه شده خانم بافنده ظاهرا از نسخه جدیدتری ترجمه شده اما نثر و ترجمه آقای محبوب روانتر و شیواتر هست بعلاوه این که کتابهای انتشارات رسا از کیفیت صفحه آرایی و استاندارد چاپ بالاتری برخوردار است. قوی سیاه انتشارات صبح صادق ترجمه کاملا متوسط با اشتباهات فاحش نگارشی و بعضا تایپیدارد.. همین طور صفحه آرایی و طرح جلد ضعیفی هم دارد که در حد و اندازه این کتاب نیست. پیشنهاد من نسخه انتشارات رسا است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت