قانون سقوط

سقوط

داستان تجربه‌ها

قانون سقوط

ارسال شده توسط علی لطفی

در هوانوردی یک علم درون‌سازمانی غیر رسمیِ وجود دارد که تخصص آن بررسی علل سقوط هواپیماهاست و کارشناسان آن پیردانشمندان هوانوردی‌اند که همیشه به دنبال  یافتن پاسخ دقیق این سوال هستند: «چرا هواپیما سقوط کرد؟» اگر در اواسط قرن نوزدهم بودیم پذیرفتن شرایط نامساعد جوی یا از کارافتادن موتور می‌توانست دلیل قانع کننده باشد. (هر چند هنوز هم برای رسانه‌ها هست!) هوانوردان تمثیل قانون شده‌ای دارند: «هیچ هواپیمایی در اثر یک عامل سقوط نمی‌کند!» شاید پیشرفت یا پیچیده شدن دانش هوانوردی نسبت به دوچرخه پرنده براداران رایت، این تمثیل را تبدیل به یک قانون پذیرفتنی کرده است.

کسب‌وکار یا از آن مهم‌تر «زندگی» به مراتب پیجیده‌تر از هوانوردی است. چرا باید بپذیریم که یک زندگی، کسب‌وکار یا هر برنامه دیگر، تنها به یک دلیل سقوط می‌کند؟ وقتی کسی می‌گوید ازدواجم شکست خورد چون تفاهم نداشتیم یا کسب‌وکارمان سقوط کرد چون فروش نداشتیم، تصورم از موضوع سقوط کرده چیزی شبیه به یکی از دوچرخه‌های هواپیما شده برادران رایت است یا هواپیمای پیشرفته‌ای که واقعا در اثر عوامل متعدد سقوط کرده، اما گوش و ذهن کنجکاو شده من فعلا باید به همان یک کلمه اکتفا کند.

سقوط هواپیما، زندگی یا تجارت چه تدریجی باشد چه سریع و ناگهانی، هر دو مستلزم به هم پیوستن سلسله‌ای از عوامل پی‌ دری پی است. تفاوت فقط در سرعت به هم پیوستن عوامل آن است. اگرچه برخی تک علت‌ها مثل «تفاهم» و «فروش» در ذات خود زنجیره‌ای از مفاهیم پی‌درپی‌اند، درک این موضوع کمک می کند که با جدا کردن یکی از حلقه‌های این زنجیره، می‌توانیم مسافت بیشتری را پرواز کنیم، شاید به یک مکان مناسب فرود رسیدیم.

برچسب

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت