اسباب بازی

چراغ قوه دوهزارتومانی

داستان تجربه‌ها

اسباب بازی

ارسال شده توسط علی لطفی

برای پسرم یک چراغ‌قوه اسباب‌بازی خریده بودم. چندروز  پیش گفت که باطری آن تمام شده. در مسیرم از مغازه‌‌ای سراغ باطری گرفتم، گفت: سه تا باطری معمولی  می‌شود ۱۸۰۰ تومان، خود چراغ‌قوه قیمتش ۲۰۰۰ تومان بود. اتفاقا خودش هم داشت. قیمت کل چراغ‌قوه از تعویض باطری آن ارزان‌تر بود.

یاد جمله‌ای از تافلر افتادم: «یک جفت پوتین ۵۰ دلاری که ۱۰ سال کار می‌کند ارزان‌تر از یک جفت پوتین ۱۰ دلاری است که یک سال کار می‌کند» فناوری تا کجا هزینه تولید را کاهش خواهد داد. فکر میکنیم افتصاد امروز به دنبال داوم نیست، دوام دشمن اقتصاد شده و اقتصاد تاثیر مستقیم بر سبک زندگی دارد.

جایگزین کردن از تعمیر کردن ارزان‌تر و سریع‌تر است. خیلی وقته که دیگر کسی لباس و کفش تعمیر نمی‌کند، چون خرید  از تعمیر به‌صرفه‌تر است. تعمیر فرایندی انسانی است اما تولید فرایندی ماشینی. قرار نیست سفر به آینده مصرف، به یک چراغ قوه ی اسباب‌بازی همین‌جا تمام شود.

لوازم خانگی و ماشین‌ها و خانه‌ها نیز با لطف فناوری عمر کوتاه‌تر و ارزان‌تری خواهند داشت. قسمت تلخ این ماجرا فرهنگ مصرف و تعویض است که بزدوی روابط ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. کودک سه‌ساله من چه تغبیری از اصلاح و ترمیم در آینده خواهد داشت. آیا روزی خواهد رسید که برای ترمیم و تعمیر هیچ نشان و نماد ساده‌ی کودکانه وجود نداشته باشد. آیا آینده هر چیز معیوب تعویض و جایگزینی خواهد بود؟

برچسب

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت