سیکل معیوب

سیکل معیوب یا حلقه ناقص

داستان تجربه‌ها

سیکل معیوب

ارسال شده توسط علی لطفی

جایی خواندم که «هر وقت نمی‌دانید چه‌کار کنید، هیچ کاری نکنید» بعید می‌دانم این جلمه‌ی نه چندان قصار – مثل صدها جمله بی‌شناسنامه دیگر – به تنهایی بتواند راهی نشان داده یا مشکلی حل کند، خصوصا وقتی که جایی آتش گرفته یا جانی در خطر است، وفادار ماندن به آن عواقب جبران‌ناپذیری به همراه دارد، با این وصف که عمدتا مشغول نجات کسی از مرک حتمی یا خاموش کردن آتشِ نابودگری نیستم، استناد مدیریتی به آن بهانه خوبی برای بیان یک تجربه‌ی ساده است.

سیکل معیوب را «چرخه‌ی ناقص» هم ترجمه و نام‌گذاری کرده‌اند. «سیکل» معادل فرانسوی «چرخه» است، معیوب هم معیوب است اما ناقص نیست! از بازی با واژه‌ها که بگذریم، وقتی در فرایندی با هر دور تلاش یا به‌کار بستن راه حل، به جایی بدتر از جای اول برسیم دچار یک سیکل معیوب یا چرخه ناقص شده‌ایم. داستان چرخه ناقص در همه امور از درمان یک مشکل گوارشی گرفته تا روابط به‌هم پیچیده چند کارمند شاکی یک شرکت، می‌تواند روایت شود.

معمولا وقتی راه حلی اوضاع را از اول هم بدتر کند «چرخه ناقص» یا «سیکل معیوب» آغاز شده. این بهترین سرنخ برای تشخیص سیکل معیوب است‌. بخش زیادی از انرژی و زمان هفته‌ گذشته من برای یافتن راه حل برای مسئله‌ای سپری شد که بعدا فهمیدم همه  بخشی از بدنه یک چرخه ناقص بوده است. شاید بعدا آن تعریف کردم، اما به قول معلم انشاء نتیجه اخلاقی مهمتر هست. «وقتی نمی‌دانید چه‌کار کنید، هیچ کاری نکنید اما نه زمانی که جایی آتش گرفته است»

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

1 دیدگاه برای“سیکل معیوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت