سندروم گوگل

سندروم گوگل

داستان تجربه‌ها

سندروم گوگل

ارسال شده توسط علی لطفی

سعی کردم برای «سندروم» یا مجموعه علائمی که اختلالی را نشان می‌دهد اما نشانه بیماری مشخصی نیست، معادل فارسی پیدا کنم. فرهنگ فارسی عمید آن را «نشانگان» ترجمه کرده بود، که علی‌رغم ترجیحم از خیر آن گذشتم. وقتی یک دفتر خبرنگاری و یک روان‌نویس خریدم تا بنویسم، ‌تازه فهمیدم که در نوشتن ضعیف‌تر از چیزی هستم که تصور می‌کنم، در حالی که سه سال بود که مدعی نوشتن روزانه بودم.

من به اختلالی دچار شده و البته هنوز دچارم که ناشی از گوگل بود و چون نامی برای آن پیدا نکردم، اسمش را «سندروم گوگل» گذاشتم. بیست‌وپنج سال پیش در مدرسه نه تنها بهترین انشاء کلاس را می‌نوشتم، بلکه به جای دوستان طوری انشاء می‌نوشتم که معلم شک نمی‌کرد این نوشته خود طرف نیست، در آن پانزده دقیقه زنگِ استراحت وسطِ دو کلاس و با آن عجله، از کجا واژه و جسارت پیدا می‌کردم که با شخصیت و قلم کسی که از من خواسته بود، این‌طور دقیق مطابقت می‌کرد، نمی‌دانم! گاهی فکر می‌کنم اگر از همان موقع تا الان نوشته بودم الان کجا در حال نوشتن چه‌چیزی بودم؟

وقتی جسجوهای تیتروار گوگل و پاراگراف‌های فست‌فودی شبکه‌های اجتماعی، جایگزین کتاب و قلم و کاغذ شود، نتیجه همین  لکنتِ قلمی می‌‌شود که این روزها آزارم می‌دهد. مجموعه علائمی که اختلالی را نشان می‌دهد اما نشانه هیچ بیماری خاصی نیست. به سندورم گوگل و شاید سندروم‌های دیگری که هنوز نمی‌شناسم دچار شده‌ام، فقط می‌فهمم که باید درمان شوم و این شروع همان درمان است.

برچسب

نوشته شده توسط علی لطفی

https://alilotfi.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات تخصصی کسب و کار را در مجله آنلاین نت‌استارت بخوانید

نت‌استارت